Edukacja i zabawa czyli konkurs w ramach programu "ZDROWIE-NIETRUDNE"

Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny tryb życia mają ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci. Wpływają na kondycję całego organizmu, a co za tym idzie, także na zdolność uczenia się i koncentracji. Właśnie dlatego warto wdrażać tematyczne programy edukacyjne dla najmłodszych na szerszą skalę i wychodzić poza ramowe plany nauczania.

 
Pedagodzy często mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach dedykowanych dla szkół, gdyż takich propozycji w ciągu roku pojawia się naprawdę wiele. Tym bardziej warto dobrze przemyśleć, w które przedsięwzięcie się zaangażować i które przyniesie prawdziwie wymierne skutki.
Do edukacyjnych inicjatyw dołączył wraz z początkiem mijającego już roku szkolnego program „Zdrowe – nietrudne”, powstały w oparciu o nową ustawę sklepikową z września 2015 r. Zaangażowało się w niego ponad tysiąc szkół, w tym blisko 40 tys. uczniów klas I-III, którzy wiele się nauczyli o zasadach zdrowego żywienia. Służyły temu specjalnie opracowane materiały dydaktyczne czy warsztaty kulinarne prowadzone przez Piotra Kucharskiego.
Wydawnictwo Mac Edukacja przekazało pedagogom pięknie opracowane scenariusze lekcji wraz z Kartami Pracy, a uczniowie otrzymali książki zawierające 5 zasad zdrowego stylu życia. Ponieważ założeniem programu była nauka w prostej i przystępnej formie, zajęcia z dziećmi realizowane były również z wykorzystaniem materiałów filmowych, gier, słuchowisk oraz bajek. Dużo radości przynosiły uczniom także kulinarne zabawy – te organizowane z rodzicami w domu oraz te, które odbywały się pod okiem ambasadora akcji, Piotra Kucharskiego. Podczas warsztatów z kucharzem dzieci uczyły się przyrządzać smaczne oraz zdrowe potrawy, które jak się okazało, są również proste i szybkie w przygotowaniu. Dzięki tym wszystkim elementom programu – opracowaniom i zajęciom, poznawanie tajników zbilansowanej diety stało się ciekawym doświadczeniem, w które aktywnie zaangażowali sami uczniowie, ale też nauczyciele i rodzice dzieci.
Zwieńczeniem akcji był tematyczny konkurs, który stanowił podsumowanie i prezentację działań, jakie uczestnicy podjęli na rzecz rozwijania świadomości zdrowego żywienia. Nagrodzono w nim sześć klas - zwycięska klasa II d z Tarnobrzegu wyjedzie do Warszawy, żeby w Centrum Nauki Kopernik gotować wspólnie z Piotrem Kucharskim, a dla pozostałych pięciu oraz nauczycieli prowadzących, przewidziano atrakcyjne sprzęty i zestawy upominkowe.
Fundatorami nagród oraz partnerami akcji zostali MAC Edukacja, PHILIPS, Delikatesy ALMA24.pl, zaś roli ambasadorów programu podjęli się kucharz Piotr Kucharski, dietetyk Ewa Ceborska-Scheiterbauer oraz Małgorzata Jańczuk, pedagog. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal onet.pl oraz miesięcznik Dyrektor Szkoły, portal Nadzór Pedagogiczny, Głos Pedagogiczny i nasz serwis Pedagogia.pl.
Program „Zdrowe – nietrudne” oraz towarzyszący mu konkurs spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Chociaż I edycja działań dobiegła właśnie końca, ich inicjator - marka Kupiec, producent zdrowej żywności, już teraz planuje kontynuację działań w nowym roku szkolnym. Zachęcamy żeby przyłączyć się do programu, szczególnie w obliczu zmian mających się pojawić w ustawie sklepikowej tuż po wakacjach. W tych okolicznościach tym bardziej powinniśmy zadbać o zdrową edukację najmłodszej części naszego społeczeństwa.
 
Źródło: pedagogia.pl
 

Galeria

Archiwalne wydania

Realizacja: Ideo
Powered by: CMS Edito
Copyright 2011 Edupress. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator stosuje pliki "cookies". Informacje zbierane przy pomocy "cookies" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk dotyczących korzystania przez Użytkowników z Serwisu.