Warto przeczytać

20.09.2016

Korepetytor wyremontuje dom i odliczy koszty podatkowe

Fiskus nie ma wątpliwości, że udzielanie korepetycji to działalność gospodarcza. A to oznacza, że nauczyciel musi zarejestrować firmę i rozliczać podatki jak przedsiębiorca. Nie ma przy tym znaczenia, czy dana osoba utrzymuje się wyłącznie z korepetycji, czy też udziela lekcji od czasu do czasu. Izba Skarbowa w Katowicach (BPB-1-1/4511-185/16/ZK) wyjaśniła to jednoznacznie w odpowiedzi na pytanie doktorantki, która zamierza udzielać lekcji sporadycznie w wolnym czasie. Ku jej zaskoczeniu fiskus stwierdził, że będzie to przychód ze źródła „działalność gospodarcza" (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT), a nie „działalność wykonywana osobiście" (art. 10 ust. 1 pkt 2). Może płacić PIT na zasadach ogólnych (stawki 18 i 32 proc.) liniowy 19 proc. albo wybrać ryczałt lub kartę podatkową.

Korzystne koszty

Dla wielu osób może to być korzystne. Jako przedsiębiorcy mają większe możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów, co potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi (1061-IPTPB1. 4511.265.2016.2). Była to odpowiedź na pytanie korepetytorki, która prowadzi działalność gospodarczą we własnym lokalu. Nieruchomość składająca się z części usługowej (parter) i mieszkalnej (piętro) wymagała gruntownego remontu. Kobieta musiała wymienić okna, położyć nowy dach oraz wyremontować wnętrza, wraz z malowaniem ścian i wymianą terakoty. Zapytała, czy całość opłat poniesionych na remont lokalu podlega odliczeniu.

Dyrektor Izby zgodził się, że skoro przeprowadzone roboty miały charakter remontu w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane, to mogą stanowić bezpośrednio koszty uzyskania przychodu. Kobieta miała więc prawo zaliczyć je do kosztów w sierpniu, wrześniu i październiku 2015 r., czyli dacie poniesienia wydatków.

Źródło: Rzeczpospolita
 

Galeria

Archiwalne wydania

Realizacja: Ideo
Powered by: CMS Edito
Copyright 2011 Edupress. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator stosuje pliki "cookies". Informacje zbierane przy pomocy "cookies" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk dotyczących korzystania przez Użytkowników z Serwisu.