Warto przeczytać

02.11.2016

Co z subwencją dla sześciolatków pozostających w przedszkolach?

Ministerstwo Edukacji Narodowej i posłowie PiS są przeciwni przyznaniu dotacji dla sześciolatków pozostających w przedszkolu w kwocie 4,3 tys. zł. Takie rozwiązanie zakłada projekt PSL, który na wniosek sejmowej komisji ma zostać odrzucony przez Sejm w I czytaniu.

 

Krystian Jarubas, poseł sprawozdawca, przyznał, że tym projektem jego klub chciał wymusić na rządzie spełnienie obietnicy złożonej samorządom, że nie stracą na pozostawieniu sześciolatków w przedszkolu. Obecnie subwencja oświatowa na jednego sześciolatka w szkole wynosi 5,3 tys. zł, a na pozostającego w przedszkolu ok. 1,4 tys. zł dotacji.

 

Na posiedzeniu sejmowej komisji MEN zapowiedziało, że wkrótce w tej sprawie pojawi się rządowy projekt zmian. Przygotowuje go Ministerstwo Finansów. Zmiany jednak nie zostaną wprowadzone do ustawy o systemie oświaty (jak proponuje PSL), ale do ustawy z 3 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 198). Tam w art. 28 ust. 5 jest wpisana zasada, że subwencji nie podlegają przedszkola. Wskutek nowelizacji pojawi się wyłączenie dla sześciolatków i dzieci starszych. Rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 

W trakcie dyskusji w sejmowej komisji posłowie PiS krytykowali propozycje PSL i wskazywali, że koszty proponowanej zmiany są niedoszacowane. Dodatkowo zapewniali, że rządowa propozycja dla samorządów będzie korzystniejsza od tej przedstawionej przez klub PSL. – Zdecydowanie lepiej jest, aby samorządy otrzymywały na sześciolatki subwencje, a nie dotację, która jest bardziej kłopotliwa, bo trzeba się z niej skrupulatnie rozliczać – przekonywał Lech Sprawka z PiS. 

Marzena Machałek z PiS zapewniła, że subwencja dla sześciolatków jest ujęta w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r.

 

Źródło: Gazeta Prawna

Galeria

Archiwalne wydania

Realizacja: Ideo
Powered by: CMS Edito
Copyright 2011 Edupress. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator stosuje pliki "cookies". Informacje zbierane przy pomocy "cookies" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk dotyczących korzystania przez Użytkowników z Serwisu.