Wychowanie w Przedszkolu

W najnowszym wydaniu (4/2014) polecamy m.in. artykuły:

 

Próchnica zębów u dzieci – jak jej zapobiegać? Próchnica zębów jest chorobą, która rozpoczyna się już w 1. roku życia malucha. Liczba zachorowań w Polsce na próchnicę zębów u dzieci we wszystkich grupach wiekowych i u ludzi dorosłych, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, a zwłaszcza krajami skandynawskimi, jest bardzo duża. Jak to zmienić?

RAZEM, czyli pomysł na pracę z sześciolatkami w klasie I.
Relacje, Aktywność, Zabawa, Emocje i Miejsce. Słowo RAZEM można potraktować jako mapę zagadnień w pracy z najmłodszymi uczniami.

Wielkanocne baśnie i legendy.
Dlaczego na Wielkanoc ozdabia się jajka, farbuje się kraszanki i pisze pisanki? Jak to się stało, że tradycjom wielkanocnym towarzyszy zajączek? Dlaczego gałązki niektórych drzew mogą znaleźć się w palmie, a innych nie? Odpowiedzi na te pytania proponuję poszukać z dziećmi w baśniach i legendach.
(Poniżej artykuł do pobrania w postaci pliku PDF)

Czy agresji można się nauczyć?
Jeśli przyjmiemy, że każdy człowiek w jakimś momencie swojego życia potrafi zachować się agresywnie (agresja fizyczna czy też słowna), to kluczowe stają się następujące pytania: czy agresja jest częścią natury człowieka? Czy można się jej nauczyć?

Projekt „What is Europe?”
Wspólne zainteresowania i ciekawe spojrzenie na edukację dzieci połączyło kilka europejskich przedszkoli: w Norwegii, Czechach, Chorwacji, na Słowacji i w Polsce. Co wynika z realizacji programu?

Przygody nadszedł czas!
Zajęcia otwarte dla rodziców. Współcześni rodzice są często zabiegani i zapracowani, nie mają czasu na długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu ze swoimi pociechami. Jak sprawić, aby zrozumieli, że zaspokajanie potrzeby ruchu u dzieci jest bardzo ważne?

Oskar Kolberg – w dwusetną rocznicę urodzin.
Twórczość Oskara Kolberga zapisała się złotymi zgłoskami w XIX-wiecznej działalności tzw. przyjaciół ludu. W wielu przypadkach inspirowała do zainteresowania się kulturą ludową. Czy dziś też inspiruje pedagogów?

Poradnik Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola – Odwołanie dyrektora w trybie natychmiastowym. 
Aby odwołać dyrektora ze stanowiska w trybie natychmiastowym, nie wystarczy stwierdzić naruszenia przepisów prawa lub braku woli do zaprzestania takich działań. Co się musi stać, aby można było natychmiast przerwać sprawowanie funkcji przez dyrektora?

Plakaty dydaktyczne:
„Polskie stroje ludowe”, „Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!”, „Jak dbać o zęby dziecka?”

   

 


Pliki do pobrania

8201500727_wychowaniewprzedszkolu_04_2014_artykul.pdf8201500727_wychowaniewprzedszkolu_04_2014_artykul.pdf

Wielkanocne baśnie i legendy - Alina Jakubowska

Miesięcznik dla nauczycieli i dyrektorów przedszkoli

Czasopismo "Wychowanie w Przedszkolu" przeznaczone jest dla nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz dyrektorów tych placówek, a także studentów i pracowników naukowych wydziałów pedagogicznych wyższych uczelni. Miesięcznik ma charakter specjalistyczno-metodyczny, inspiruje, wspiera i motywuje nauczycieli do ustawicznego doskonalenia i rozwoju zawodowego, refleksji pedagogicznej i weryfikowania własnych doświadczeń. Stara się w maksymalnym stopniu zaspokajać potrzeby środowiska, jednocześnie inspirując i zachęcając do podejmowania nowatorskich działań w praktyce pedagogicznej. Czasopismo istnieje od 1948 roku.

W stałych działach zamieszcza:

 

  • artykuły z psychologii, pedagogiki, teorii i praktyki wychowania przedszkolnego, uwzględniając nowe spojrzenie na systemy i metody wychowawcze;
  • ważne dokumenty i zarządzenia, opinie, dyskusje, publikacje związane z reformą edukacji, materiały na temat organizacji i zarządzania przedszkolem;
  • przykłady ciekawych zajęć, propozycje rozwiązań metodycznych z zakresu: przygotowania do nauki w szkole, obserwacji dziecka, zdrowia i bezpieczeństwa, integracji, ekologii, więzi ze środowiskiem, pielęgnowania tradycji narodowych i regionalnych;
  • teksty dotyczące wspomagania rozwoju dzieci w przedszkolu i w rodzinie;
  • informacje o wychowaniu przedszkolnym w innych krajach, nowatorskich rozwiązaniach edukacyjnych, recenzje ciekawych książek;
  • wiersze, opowiadania i inscenizacje;
  • kolorową wkładkę z ilustracjami;
  • wiersze, opowiadania i inscenizacje;

 

W roku ukazuje się 11 numerów.

 

 

 

 

 


 

Tegoroczne wydania

 

1/2014

2/2014

 

3/2014

4/2014

 

Poradnik Prawny Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola

Drodzy Czytelnicy!

 

„Poradnik Prawny Nauczyciela i Dyrektora Przedszkola” jest częścią „Wychowania w Przedszkolu” i otrzymają go wszyscy prenumeratorzy.

 

W każdym numerze znajdziecie artykuły poświęcone prawu oświatowemu, pracy, finansów, kwestiom związanym z zarządzaniem placówką, oraz dotyczące informatyki i wykorzystania nowych technologii w kierowaniu i promocji placówki. Nasi autorzy udzielą Państwu porad dotyczących zastosowania mediów w pracy dyrektora i nauczyciela.  Dowiecie się m.in. jak skorzystać z urlopu na żądanie; kiedy przysługują pieniądze za nadgodziny; jak przebiegają kolejne stopnie awansu zawodowego i w jaki sposób dokumentować przebieg stażu; jak organizować i dokumentować pomoc psychologiczno-pedagogiczną, jak chronić dane osobowe itp. W Poradniku zamieszczamy też wzory dokumentów, które nauczyciele i dyrektorzy będą mogli wykorzystać w pracy.

 

Pod adresem e-mail przedszkole@raabe.com.pl możecie zadać pytanie dotyczące zagadnień prawnych, finansowych i innych aspektów życia placówki.  Na łamach „Poradnika” i stronie internetowej postaramy się udzielać Państwu odpowiedzi i wyjaśniać prawne wątpliwości. Dzięki temu, będą mieli Państwo wpływ na tematy poruszane w Poradniku.

 

Jesteśmy przekonani, że treści zamieszczane w „Poradniku” ułatwią wykonywanie zadań i dodadzą pewności w podejmowaniu decyzji.

 

Zachęcamy do prenumeraty!

 

Kalendarzowy kram - wydanie specjalne "Wychowania w Przedszkolu"

Książka na każdy dzień, na każdą porę roku, na okrągły rok i na wiele lat ! Ma uniwersalny charakter - wiersze znakomitych współczesnych poetów, przysłowia, wyliczanki i zagadki dobrane są w zależności od pory roku i przedszkolnych wydarzeń. Nauczyciel znajdzie w niej na każdą okazję scenariusze teatrzyków, które pozwolą rozwinąć słowną, muzyczną, plastyczną i ruchową ekspresję dziecka.  W "Kalendarzowym kramie" prezentowane są różnorodne formy zabawy z dziećmi, które można wykorzystać w edukacji przyrodniczej, w poznawaniu otaczającego świata, w rozwoju języka i pojęć matematycznych. Więcej

Prezentacja

Więcej o "Wychowaniu w Przedszkolu" znajdziesz w prezentacji.

Bank Wiedzy

Zaloguj Zarejestruj się
Bezpłatne materiały do pobrania

Fotogaleria

Newsletter

Sonda

Realizacja: Ideo
Powered by: CMS Edito
Copyright 2011 Edupress. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator stosuje pliki "cookies". Informacje zbierane przy pomocy "cookies" pozwalają dostosowywać usługi i treści do indywidualnych potrzeb i preferencji Użytkowników, jak również służą do opracowywania ogólnych statystyk dotyczących korzystania przez Użytkowników z Serwisu.