Życie Szkoły

W najnowszym (7/2014) wydaniu „Życia Szkoły” polecamy m.in. artykuły:

Dojrzałości szkolnej nie da się wywołać. Od czego zacząć adaptację szkolną pierwszoklasistów? Dlaczego przyczyn trudności ucznia trzeba szukać przede wszystkim w jego środowisku? Dlaczego podręcznik bywa dla nauczycieli kulą u nogi i czy warto zrezygnować – zgodnie z zaleceniem MEN – z oceniania na rzecz ocen opisowych? Z AGNIESZKĄ STEIN psychologiem, autorką książek Dziecko z bliska i Dziecko z bliska idzie w świat rozmawia Małgorzata Stańczyk.

Samodzielny sześciolatek w szkole.
W dobie dyskusji na temat gotowości i dojrzałości szkolnej dzieci oraz stanu przygotowania szkół na przyjęcie sześcioletnich pierwszoklasistów warto zastanowić się nad ważnym zadaniem, które stoi przed nauczycielami i opiekunami – rozwijania samodzielności u uczniów, i to zarówno tej funkcjonalnej, jak i emocjonalnej.
(Poniżej artykuł do pobrania, jako plik PDF)

Współdziałanie w tworzeniu,
czyli zabawy plastyczne dla całej klasy. Jednym z celów wychowawczych zajęć lekcyjnych jest wdrożenie uczniów do umiejętnej pracy w grupie. Przedstawiamy propozycje działań twórczych, które mogą pomóc w przezwyciężaniu niechęci dzieci do pracy w zespołach, dając im zarazem dużą satysfakcję po wykonaniu wspólnego zadania plastycznego.

Na słońce i na deszcz.
Wakacje są dłuższą przerwą od zajęć szkolnych, co wcale nie oznacza, że są przerwą od nauki. To bardzo dobry czas na naukę opartą na doświadczaniu, odkrywaniu, wykorzystywaniu zdobytej wiedzy w praktyce. Przykładowe eksperymenty i obserwacje na słoneczne dni.

Scenariusze zajęć, inspiracje:
„Poznajemy wiejskie zwierzęta” - dodatkowo 4 pomoce dydaktyczne, „Mapa pogody” – scenariusz zajęć z języka angielskiego dla klas II–III, „Jak zrobić wietnamski kapelusz?”, „Letnie bukiety”, „Wakacyjne obrazki”.

W numerze także trzy plakaty edukacyjne: "Cieszymy się latem!", "Zwierzęta wiejskie” i „What is the weather like today?”

Pliki do pobrania

8202500759_zycieszkoly_07_2014_artykul.pdf8202500759_zycieszkoly_07_2014_artykul.pdf

Samodzielny sześciolatek w szkole - Karolina Morawska

8202500759_zycieszkoly_07_2014_spistresci.pdf8202500759_zycieszkoly_07_2014_spistresci.pdf

Spis treści wydania 6/2014

Miesięcznik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Od stycznia 2012 r. "Życie Szkoły" ukazuje się w nowym, większym formacie, zmienionej szacie graficznej i z trzema plakatami! Mamy nadzieje, że nowa formuła przypadnie Panstwu do gustu. Podobnie jak dotychczas nasz tytuł poświęcony edukacji wczesnoszkolnej, adresowany jest do nauczycieli klas I-III, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców. Zadaniem pisma jest podnoszenie oraz doskonalenie umiejętności zawodowych nauczycieli, jak również poszerzanie wiedzy studentów w zakresie kształcenia zintegrowanego, informowanie o najnowszych koncepcjach pedagogicznych, publikowanie artykułów z zakresu psychologii, nauczania i wychowania.

Czasopismo:

• informuje o współczesnych koncepcjach i tendencjach w psychologii i pedagogice. Dzięki współpracy z naukowcami z uniwersytetów i uczelni pedagogicznych przedstawia aktualne zagadnienia związane z edukacją dziecka w klasach I-III;
  • prezentuje nowoczesne metody nauczania w publikowanych materiałach metodycznych;
  • proponuje pomysły na ciekawe zajęcia, scenariusze z kartami pracy do skopiowania;
  • zamieszcza nowe, oryginalne testy inscenizacji wraz z propozycjami wystawienia - do wykorzystania w czasie zajęć zintegrowanych lub jako oddzielne - w czasie uroczystości szkolnych;
  • poświęca wiele uwagi sprawom wychowawczym, pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, współpracy z rodzicami;
  • publikuje recenzje książek;

W roku ukazuje się 11 numerów.

Tegoroczne wydania

1/2014